Hyresgästen hyrde sedan den 1 augusti 2023 en lägenhet om tre rum och kök, cirka 87 kvadratmeter, i Sandviken. Hyran uppgick till 9 682 kronor i månaden. Hyresvärden hade sagt upp hyresavtalet till upphörande. Grunden var att hyresgästen försummat att betala hyran i tid vid ett antal tillfällen – av de tio månader han hyrt lägenheten hade han betalat hyran för sent vid nio tillfällen.
Hyres- och arrendenämnden i Sundsvall konstaterade att de flesta hyresbetalningar gjorts flera veckor efter förfallodagen. Betalningsförsummelserna fortsatte även efter både rättelseanmaning och uppsägning. Omfattningen av betalningsförsummelserna var, enligt hyresnämnden, sådana att hyresgästen allvarligt åsidosatt sina förpliktelser i enlighet med hyresavtalet. Hyresvärdens upphörsyrkande bifölls därför.
Även Svea hovrätt anser att betalningsförsummelserna är av sådan allvarlig karaktär att det, även med hänsyn till att hyresgästen hade en son som skulle påverkas negativt av en flytt, är skäligt att hyresavtalet upphör. Hyresgästen är skyldig att flytta genast.